Eesti Kvaliteediühingu e-infoleht
3 (47) Detsember 2015
Häid Jõule
Tere,

Vaid veel mõni päev ja käes on jõulud, mil on traditsuiooniline aeg vaadata aastale tagasi ja teha kokkuvõtteid. Kuidas siis aasta on läinud Kvaliteediühingul? Ütleks, et pole paha! Aasta 2015 oli pühendatud meie asutaja ja auliikme professor Walter Masingu 100 sünniaastapäevale. Selleks korraldati seminar Tartus ja kulminatsiooniks juhtimiskonverents Kvaliteet ja innovatsioon Tallinnas. Traditsiooniliselt oleme olnud aktiivsed erinevatel rinnetel. Väljastatud on esimesed kutsetunnistused kvaliteedijuhtidele ja kvaliteedispetsialistidele. Läbi viidud kvaliteedikonverents teemal Kvaliteet ja Innovatsioon. Pidevalt on toimunud erinevad koolitused nagu Lean Six Sigma ja ABC koolituste sari. Populaarsed on ettevõtete külastused ja seminariõhtud. On mida meenutada.

Sellega muidugi meie tegemiste nimekiri ei lõppe ja ka tulevik on plaanitud väga töine. Hetke kõige olulisem projekt meie jaoks on jaanuari lõpus toimuv rahvusvaheline juhtimiskonverents: Loome uusi võimalusi muutuvas maailmas - koos saame paremaks. Sinna on oodatud osalejaid rohkem kui kümnest riigist. Konverentsiga tähistame ühtlasi ka Kvaliteediühingu 25. aastapäeva.

Seniks soovin jõulurahu kodudesse ja ikka aktiivsust järgmisel 2016 aastal!

Tiit Hindreus
Eesti Kvaliteediühingu juhatuse eseesimees 
EKÜ TEGEMISED
Hea kvaliteedisõber, Eesti Kvaliteediühingu liige ja koostööpartner!
Tiia Tammaru piltTaas on täis saamas üks aastaring. Tänasel pööripäeval saab valgus võitu pimeduse üle, päevad hakkavad taas pikemaks minema ning on põhjust rõõmsal meelel pilk tulevikku suunata.
Enne ühingu tulevikuplaanide juurde asumist vaatame korraks veel lõppeva aasta olulisematele sündmustele. Eelkõige jääb 2015. aasta meelde kui Walter Masingu 100. juubeli aasta. Võime tõepoolest uhked ja õnnelikud olla, et see suurepärane ja väljapaistev inimene oli toeks nii jõu kui nõuga Eesti Kvaliteediühingu sünni juures. Suuresti tänu temale on meil põhjust juba üsna pea, 2016. aasta jaanuaris tähistada EKÜ 25. sünnipäeva ning Euroopa Kvaliteediorganisatsioolil EOA tähistada aastakongressiga juuni alguses Helsingis oma 60. sünnipäeva - Walter Masing oli ka Euroopa kvaliteediliikumise teerajaja ja EOQ esimene president. Koos Kaoru Ishikawaga Jaapanist ja Val Feigenbaumiga USAst pandi alus Rahvusvahelisele Kvaliteediakadeemiale IAQ. Walter Masing oli ka Saksa Kvaliteediühingu DGQ rajaja ja esimene president. Tema nimelist tipptasemel kvaliteedialaste uurimistööde tunnustamiseks loodud auhinda annab Saksa Kvaliteediühingu DGQ eeskujul välja ka EKÜ. On hea meel traditsiooni jätkumisest - 27. jaanuaril tuleb meie juubelikonverentsile DGQ värske president Udo Hansen, kes lisaks Industry 4.0 teemalisele ettekandele annab üle ka järjekordse Walter Masingu auhinna. Mööduva aasta kaks peamist teemaga seotud sündmust olid juunikuine Tartus Lõuna-Eesti sektsiooni poolt korraldatud W. Masingule pühendatud seminar, kus väga emotsionaalse ja meeldejääva ettekandega esines tema kauaaegne sõber, ühingu auliige Olev Saks, ning novembris toimunud EKÜ aastakonverents, kus Greg Watson pühendas oma ettekande Walter Masingu pärandile. Konverentsi teema ‘Kvaliteet ja innovatsioon' sobis ettekandega suurepäraselt, kuna tegemist oli oma aja tõelise novaatori ja uuenduste eestvedajaga.
Loe edasi
Rahvusvaheline juhtimiskonverents: Loome uusi võimalusi muutuvas maailmas - koos saame paremaks
Eesti Kvaliteediühing (EKÜ) kutsub ühingu 25. aastapäevale pühendatud juhtimiskonverentsile ja rahvusvahelise konkursi Quality Innovation of the Year 2015 auhinnagalale, millele järgnevad inspireerivad töötoad.

LOOME UUSI VÕIMALUSI MUUTUVAS MAAILMAS - KOOS SAAME PAREMAKS

27.-28. jaanuar 2016, Sokos Hotel Viru Konverentsikeskus, Tallinn

Korraldame konverentsi koostöös EFQMi ja Euroopa Kvaliteediorganisatsiooniga EOQ. See on võimalus vaadata koos tulevikku, keskendudes koosloomisele ja uute võimaluste leidmisele meie muutuvas, ebakindlas ja keerukas maailmas. Konverentsi märksõnadeks on innovatsioon, (juhtimis)kvaliteet ja jätkusuutlik toimimine ning nende muutuv roll tänapäeva maailmas.

Loe edasi
Managing a Lean Transformation (Lean-muutuste juhtimine)
Järgmine 4-päevane koolitus, mis keskendub lean-põhimõtete ja nende rakendamise õpetuses juhtidele, kelle vastutusalas on tegevuse juhtimine (nt. tootmine, teenindus jne), algab 22.veebruaril 2016.
Kursuse juhendaja on maailmas kõrgelt hinnatud praktik prof.Gregory H. Watson (Master Black Belt), kes töötas Ameerikas Hewlett-Packard'is aastatel 1983-1985 äriüksuse juhina, rakendas esimeste seas Just-in-time tootmisüksuse. Loe edasi
Lean Six Sigma Black Belt kursus
Lean Six Sigma Black Belt kursus annab tervikliku ülevaate nii protsessi parendamise kui ka toote või teenuse disaini tööriistadest ja meetoditest. Kursusel käsitletakse parendusprojekti läbiviimist vastavalt DMAIC (define-measure-analyze-improve-control) sammudele.

Kursusel õpitakse iseseisvalt projekte identifitseerima, planeerima, läbi viima ning vajalike ohjete kehtestamist tagamaks saavutatud võitude jätkusuutlikkust.

Loe edasi
Kvaliteedijuhi kutseeksam
10. novembril toimus teine kvaliteedieriala kutseeksam. Taotlusi sai esitada järgmiste kutsete erialadele: kvaliteedispetsialist (tase 5 ja 6) ning kvaliteedijuht (tase 7).

Kutsekomisjon on kinnitanud järgmised tulemused:
Kvaliteedijuht, tase 7 Brita Laurfeld, Rainis Uiga, Ülly Aun 

PALJU ÕNNE!
Järgmine kutseeksam toimub kevadel.

EFQM assessorite koolitus
4.-6. novembril 2015 toimus Riias esimene Balti riikide ühine EFQM assessorite koolitus, mille viis läbi Eesti Kvaliteediühingu litsentseeritud koolitaja Tiia Tammaru.
EFQM assessori tunnistuse said:
Imandra Galandere-Zile (Läti)
Dalius Serafinas (Leedu)
Sigita Gercēna (Läti)
Aurelija Žėkienė (Leedu)
Oleg Zakabunin (Leedu)
Vanda Vaščenkova (Läti)

EFQM assessorite andmebaasi vaata http://www.shop.efqm.org/participants-database/

Järgmised EFQM assessorite koolitused toimuvad Eesti Kvaliteediühingus:
17.-19. veebruaril 2016
13.-15. aprillil 2016

Koolitaja: Tiia Tammaru

Walter Masingu Auhind
Oleme 2015.aasta WALTER MASINGU AUHINNA tööde esitamise tähtaega pikendatud kuni 15. jaanuar 2016. Loe edasi
Konkurss KVALITEEDI TEGU ja KVALITEEDI NÄGU 2015
Konkursi KVALITEEDI TEGU 2015 ja KVALITEEDI NÄGU 2015 kandidaatide esitamise tähtaeg on 20. jaanuar 2016 Loe edasi
UUED LIIKMED
Tervitame uusi liikmeid
Individuaalliikmed:
Maarja-Liisa Oldekop
Allan Randlepp
Helen Järveots
Karin Karnö
SISEUUDISED
Juhtimiskonverents KVALITEET JA INNOVATSIOON
18.novembril toimus Viimsi Kino- ja Konverentsikeskuses Eesti Kvaliteediühingu 2015. aasta konverents, mis sel korral oli pühendatud Walter Masingu 100. sünniaastapäevale. Loe edasi
Konkurss ’Quality Innovation of the Year 2015’ - Eesti võitjad
18.novembril toimunud juhtimiskonverentsil "Kvaliteet ja innovatsioon" kuulutati välja konkursi ’Quality Innovation of the Year 2015’ Eesti rahvusliku Kvaliteediinnovatsiooni auhinna kategooriate võitjad.
'Quality Innovation of the Year 2015' Eesti rahvusliku Kvaliteediinnovatsiooni auhinna kategooriate võitjad on:

- Innovatsioon suurettevõtete kategoorias - BIGBANK
- Innovatsioon avaliku sektori kategoorias - SMIT
- Vastutustundlik innovatsioon hariduse, tervishoiu- või sotsiaalvaldkonnas - KADRIORU SAKSA GÜMNAASIUM
- Potentsiaalne innovatsioon - MARTIN TOHT FÜSIOTERAAPIA

Palju õnne kõikidele osavõtjatele ning võitjatele!

Loe edasi
Ettevõtete külastused 2015 aastal
Kvaliteedihuvilistel oli 2015 aastal suurepärane võimalus külastada erinevaid ettevõtteid Tallinnas ja Raplas, talveseminari raames Pärnumaal ning suveseminari raames ka Rakveres. Oli hea võimalus õppida teistelt ning jagada oma kogemusi.
Võõrustajate hulgas oli nii tööstus-, tekstiili-, toiduainete-, kui ka avaliku sektori ettevõtteid. Täname südamest kõiki, kes võtsid aega, et tutvustada ettevõtet ning jagada oma väärtuslikku kogemustepagasit kõigi huvilistega.
Loe edasi
Kvaliteedijuhtimise ABC lühikoolituste sari
 Jätkasime 2015.aastal kvaliteedijuhtimise ABC lühikoolituste sarjaga. Sel sügisel toimus üheksa lühikoolitust.
Septembrist novembrini toimus sari, mis koosnes järgmistest lühikoolitustest:
ISO 9001:2015 ABC, läbiviija Andro Kivistik.
PROTSESSIJUHTIMISE ABC, läbiviija Siret Kegel. 
IT HALDUSPROTSESSIDE ABC - kolm lühikoolitust, millest üks toimus Tallinna Ettevõtluspäeva raames. Läbiviijaks oli Enely Prei. 
LEAN metoodika ABC, läbiviija Kaarel Krinal.
EFQM ENESEHINDAMISE ABC, kaks lühikoolitust, millest üks toimus Tallinna Ettevõtluspäeva raames. Läbiviijaks oli Enely Prei.  
LEAN SIX SIGMA ABC, läbiviija Kaarel Krinal. 
Loe edasi
Startisid ITIL Foundation sertifikaadikoolitused
Eesti Kvaliteediühing pakkus novembris esmakordselt 3-päevast ITIL Foundation sertifikaadikoolitust, mis on mõeldud nii neile, kes soovivad olla targad IT teenuste tellijad kui ka IT valdkonna töötajatele, kes soovivad olla targad IT teenuste arendajad ja osutajad.
IT teenuste haldamise ülemaailmsed head kogemused on väga põhjalikult kirjeldatud parimate praktikate kogumikus ITIL. Iga asutus, kes osutab oma klientidele või ka ainult töötajatele IT teenuseid, saab valida sobiva ulatuse ja viisi, kuidas seda rakendada.
Loe edasi
Kvaliteediteemad koolidesse!
Juba kolmandat aastat järjest on Eesti Kvaliteediühing kvaliteedikuul ehk novembris pakkunud üldhariduskoolidele võimalust kutsuda külalislektoreid õpilastele erinevatel kvaliteedi ja innovatsiooniga seotud teemadel rääkima. Samuti on koolinoored saanud käia töövarjuna kvaliteediga seotud töödega tutvumas asutustes kohapeal.
Sellel aastal toimus 47 külalistundi, mida viisid läbi 12 esinejat 22 koolis.
Loe edasi
VÄLISUUDISED
EFQM
Tiia Tammaru osales 21.10. EFQM partnerite koosolekul ja 22.-23.10 EFQM Forumil ning EFQM Excellence Award Galal Brüsselis. EFQM püüab varasemast enam kaasata ka partnereid, esmakodrselt osaleb EFQMi juhtorgani töös ka rahvuslike partnerite esindaja. EFQM on arendamas erinevaid tunnustusskeeme, lisades Committed to Excellence (C2E) ja Recognised for Excellence (R4E) kõrvale uue skeemi Recognised for Sustainability (R4S), mille alusel tunnustatakse vastutustundlikke ettevõtteid veidi kohandatud RADAR-metoodika alusel. ISS Eesti osales üliedukalt vastutustundlike ettevõtete konkursil EFQM Good Practice ning personalijuht Helo Tamme tegi konkursi võitjana EFQM Forumil Brüsselis ettekande. EFQM Forumi avasessioon oli globaalse suunitlusega - osalejateks Global Excellence Model Networki liikmed lisaks Euroopale ka Aasiast (Jaapani ja Sinagpuri Kvaliteediauhind) ja USAst (Baldrige Excellence Award).
Õhtusel galal jagati 2015. aasta auhindu - EFQM Excellence Awards ja Prizes. Peaauhindu anti seekord välja kaks - BMW's Regensburg (Saksamaa) ja WDH (Suurbritannia).
Loe edasi
Rahvusvahelise Kvaliteediakadeemia IAQ World Forum
26.-28.Oktoobril 2015 toimus Budapestis esimene Rahvusvahelise Kvaliteediakadeemia (International Academy for Quality - IAQ) World Forum QUALITY FOR THE FUTURE OF THE WORLD, kus oli esindatud maailma kvaliteedivaldkonna teadmuse tipptase. Kvaliteedi tulevikule pühendatud foorumil oli üle 500 osaleja kõigilt kontinentidelt - Euroopast, Aasiast, Põhja- ja Lõuna-Ameerikast, Austraaliast ja Aafrikast. Plenaarsessioonid vaheldusid arvukate paralleelsessioonide ja töötubadega. Tiia Tammaru osales stendiettekandega EQFM mudeli kohandamise kogemustest Eesti näitel.
Flaami Kvaliteediühing kwinta
Tiia Tammaru osales 29.10. Brüsselis külalisena Flaami Kvaliteediühingu aastakonverentsil 'The Future of Quality'.
Konverents oli pühendatud Flaami kvaliteediliikumise kauaaegse eestevdaja, EOQ asepresidendi Annette Geirnaertile, kes siirdus pärast 28 aastat organisatsiooni juhtimist pensionile. Üle kahesaja osalejaga rahvusvahelise konverents oli pühendatud kvaliteedi tulevikule, peaesinejaks Stephen Hacker USAst. Kwinta (endine VCK) on olnud Annette'i eestvedamisel väga uuenduslik, olles Summer Camp liikumise üks liidreid ning tuues kvaliteedimaailma palju loovust ja kastist välja astumist. Loe edasi
Euroopa Kvaliteediorganisatsioon EOQ
Tiia Tammaru osales 4.-5. detsembril 2015 Euroopa Kvaliteediorganisatsiooni EOQ 125. üldassambleel (General Assembly) Varssavis. Asepresident Torolf Paulshusi (Norra Kvaliteedi- ja Riskijuhtimise Ühing NFKR) eestvedamisel toimus workshop EOQ liikmete aktiivsema kaasamise ning võrgustiku potentsiaali parema kasutamise teemal - 'MY EOQ'. Loodetavasti viiakse osa seal genereeritud ideid ka lähitulevikus ellu. Greg Watson tutvustas uut struktureeritud lähenemist pidevale parendamisele, mis saab tulevikus loodetavasti ka EOQ kompetentside hindamise PRU aluseks.
Soome Kvaliteediühing tutvustas järgmise EOQ kongressi korraldamise hetkeseisu. Järjekorras juba 60. juubelikongress toimub 1.-2. juunil 2016 Helsngis, teemaks Creating Fresh Ideas. Quality Enables Growth and Competitiveness, millega Soome Kvaliteediühing tähistab oma 50ndat aastapäeva.
Veel on võimalik esitada ettepanekuid presentatsioonideks
Loe edasi